Zaloguj się, aby obserwować  
Chapaj :D

Suszarki do wymiany - koniec z fałszywymi pomiarami prędkości.

Polecane posty

 Chapaj :D    497

Zwykłe suszarki zastąpią nowoczesne urządzenia laserowe

 

iskra-1-kontrola-pr%C4%99dko%C5%9Bci-01.

 

 

Iskra - 1, bo to o niej będzie artykuł w końcu odchodzi do lamusa. Jest to przestarzałe urządzenie, wciąż używane przez Polską policję do pomiaru prędkości pojazdów na drogach. Według danych pod koniec 2016 roku, policja korzystała z 458 takich urządzeń. Czemu Iskry zostaną wymienione? Z dwóch istotnych powodów, po pierwsze są niedokładne, po drugie nie rejestrują obrazu, co może skutkować niejasnościami, który pojazd był kontrolowany.

Zasada działania jest prosta: Iskra wysyła falę radiową o częstotliwości około 24GHz i czeka na jej powrót - odbicie się od pojazdu( niestety nie wiadomo którego - jeśli pomiar jest wykonywany np, na drodze dwupasmowej). Znając prędkość rozchodzenia się fal w powietrzu, i mierząc czas między wysłaniem fali a jej odbiorem, można policzyć odległość pojazdu od urządzenia, a przy kilku takich cyklach zmierzyć jak szybko pojazd się porusza (zmienia się czas od wysłania do odbioru fali pomiędzy pomiarami). Fale dźwiękowe są pierwszą wadą urządzenia. Jak pamiętacie z fizyki, im dalej tym fala szersza i tu pojawia się pytanie: czy fala. która wróciła do urządzenia jest odbita od pojazdu, którego pomiaru dokonujemy? Tiry są większe i lepiej odbijają fale, co może zagłuszać pomiar mniejszego samochodu.

Jak udowodnili reporterzy TVN Turbo, prowadzący program, pchając służbową Skodę Octavię, według Iskry-1 osiągnął prędkość 35km/h.

 

Wszystkie urządzenia mają prawdopodobnie zostać wycofane do końca 2018 roku, a zastąpić je mają nowoczesne urządzenia laserowe.

Zasada działania urządzenia laserowego jest łudząco podobna do Iskry-1, tylko medium jest wiązka światła laserowego, a nie fala dźwiękowa.

Wiązka światła laserowego, po pierwsze jest wielokrotnie szybsza niż, fala dźwiękowa, a po drugie i najważniejsze, nie rozszerza się praktycznie w zależności od odległości. Dodatkowo, nowe urządzenia mają być wyposażone w rejestrator obrazu, co utnie spekulację, czyj pojazd był kontrolowany.

 

W drodze przetargu został już wybrany dostawca 400 nowych urządzeń. Pozostaje nam się cieszyć, że już niedługo nie dostaniemy mandatu za źle wykonany pomiar. Już teraz wielu kierowców widząc, że pomiar prędkości ich samochodu był wykonywany Iskrą-1 woli iść do sądu, niż przyjmować mandat, bo w wielu przypadkach udaje się wygrać sprawę.

 

 

Temat wykonany przez @ Chapaj :D oraz skopiowany na jego prośbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.